איך מתבצעת בדיקה נוירולוגית

כשיש צורך להעריך את התפקוד של מערכת העצבים, לרוב אנו נישלח אל בדיקה נוירולוגית. בצמוד לבדיקה נוירולוגית ובפעמים רבות לפני הבדיקה העצמה, יתבצעו בדיקות נוספות. בין הבדיקות השונות, יש למשל לוודא תקינות גופנית כללית אצל המטופל המדווח על תפקוד לוקה כזה או אחר.

בכדי לברר את מהות התלונה הנוירולוגית ומקור הבעיה אצל המטופל, יש צורך לבצע בדיקות שונות. הבדיקות הנוירולוגיות השונות משתנות בהתאם לכל מקרה ומטופל, כאשר בדרך כלל ייבדקו למשל תפקודים מוטוריים שונים, תפקודים תחושתיים ועוד. כמובן שכאשר מדברים על תפקודים שונים של הגוף, מדובר גם בתפקוד מערכת העצבים. לאחר בדיקות שונות, לרבות בדיקת EMG אם ישנו הצורך, בפעמים רבות יהיה ניתן להתאים למטופל תוכנית עבודה, או תוכנית שיקום מותאמת אישית. אז למה ניתן לצפות מהבדיקה הנוירולוגית?

 

סוגי בדיקות נוירולוגיות שונות וקוגניטיביות

כל בדיקה נוירולוגית בכל מקרה תתחיל בבדיקת הכרתו של האדם המטופל. הכרה היא היכולת של האדם להגיב לגירויים סביבתיים שונים. בין אם מדובר בגירויים חזותיים, קוליים או בגירויים מכאיבים למיניהם, מערכת העצבים מורה על תגובתיות כזאת או אחרת, ותגובתיות זו נראית על המטופל בזמן הבדיקה.

לאחר שמסיימים לבצע בדיקות הכרה ותגובתי8ת לגירויים שונים, נמדדת היכולת הקוגניטיבית של המטופל. התפקודים הקוגניטיביים של המטופל לא נועדו על מנת לוודא את מידת החוכמה של האדם, אלא עבור הערכה של הרעה במצב הקוגניטיבי של האדם. במילים אחרות, אם למשל האדם המטופל מפגין קשיים בריכוז, בעיבוד של תחושות, שכחה של ידע כללי מנוכר, פגיעה ביכולות לפשט מידע, ישנו הסיכוי כי חלה פגיעה קוגניטיבית.

מוח

מה עושים במהלך בדיקה נוירולוגית?

ישנן בדיקות נוירולוגיות מסוגים שונים, כמו אותם מבדקי פישוט של משפטים ומושגים. בבדיקות מסוגים אלו, יש צורך לוודא כי יש ביכולתו של המטופל לפשט משפטים שונים, ולא להיצמד למשמעויות המילוליות של אותם משפטים.

יחד עם זאת, יש לזכור כי ישנם אנשים מסוימים אשר עשויים להתקשות בדיוק בסוגי פישוט שכאלו, כמו למשל אנשים המתמודדים עם אספרגר. במהלך בדיקות נוירולוגיות וקוגניטיביות, מתבצעים גם מבחני זיכרון שונים וידע כללי, מבחני זיכרון לטווח קצר וארוך ועוד.

 

למה ניתן לצפות במהלך בדיקה נוירולוגית או קוגניטיבית?

אחת הבדיקות הנפוצות בתחום זה של בדיקות נוירולוגיות וקוגניטיביות, היא הבדיקה של חזרה אחרי רצף ספרות באופן מידי. אנשים אשר חוו פגיעה נוירולוגית או קוגניטיבית, עשויים להתקשות בחזרה על רצפים שונים, כאשר הקושי מתגבר כמובן ככל שהרצף מורכב יותר.

במידה והקושי לחזור על הרצף של המספרים מורגש כבר בסוגי רצפים מאוד פשוטים (כמו 1.3.5.7.9), יש להמשיך ולבצע בדיקות רלוונטיות ולהפריך או לאשש את החשש לפגיעה קוגניטיבית או נוירולוגית. בדיקות נפוצות אחרות, כמו למשל יכולת ההפשטה של האדם המטופל, נבדקות גם הן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram