השקעות חברתיות – איך זה עובד?

הנושא של השקעות חברתיות התקדם מאוד בשנים האחרונות.

מה שהתחיל כתופעה שולית, שקשורה בעיקר לארגונים דתיים, הפכה לשיטה מקובלת לחלוטין שגדלה במהירות, ויוצרת גיוון בעולם הפיננסי.

כיום, לאנשים שמעוניינים להשקיע את כספם למטרה טובה יש אפשרויות רבות, כמעט אינסופיות, של ארגונים לבחירה.

אך מה המשמעות בפועל של השקעה חברתית?

ועם כל הגישות והאופציות השונות, איך משקיעים יכולים לעשות בחירה נכונה?

אנחנו כאן בשביל לענות על כל השאלות.

 

מה הן השקעות חברתיות?

מדובר בשם כולל שמבטא אספקת כסף לארגון על מנת להשיג מטרות כלכליות, חברתיות ו/או סביבתיות. מושג זה מכיל בתוכו גישות יותר ספציפיות כמו השקעה אתית, השקעה אחראית חברתית, השקעת אימפקט, השקעת תאגיד חברתי, דיווח עסקי-כלכלי-חברתי ועוד. פעמים רבות השקעה חברתית מכונה גם השקעה "ירוקה", "נקייה", "בעלת מצפון חברתי" או "אחראית חברתית".

 

השקעה אחראית חברתית

השקעה אחראית חברתית ((SRI- sustainable and responsible investing היא דיסציפלינת השקעה שמשתמשת בקריטריונים סביבתיים, חברתיים או שקשורים במדיניות החברה, על מנת לבחור חברות או ארגונים להשקעה. גישה טיפוסית של ההשקעה האחראית חברתית משתמשת במיפוי שלילי על מנת לשלול חברות או ארגונים שמייצרים או מוכרים חומרים פוגעניים, כמו לדוגמה טבק, וכאלו שמשתתפים בפעולות פוגעניים, כמו זיהום סביבתי או הפרת זכויות אדם.

השקעה מסוג זה לא כוללת בהכרח קריטריונים חיוביים שמחפשים חברות שמבצעות פעילויות שתורמות לסביבה, כמו שימוש בחומרים מתכלים, ייצור מוצרים מסוימים או אספקת שירותים מסוימים, כמו לדוגמה טכנולוגיות "נקיות". שיטת השקעה זו היא שיטה מפותחת ומקובלת במיוחד, שנפוצה בקרב תאגידים כלכליים רבים.

 

השקעת אימפקט

השקעת אימפקט היא גישת השקעה שמחפשת באופן מכוון ליצור גם הכנסה כלכלית, וגם השפעה חברתית או סביבתית חיובית אשר ניתנת למדידה. מילות המפתח בסוג השקעה זו הן באופן מכוון וניתנות למדידה. משקיעי אימפקט רוצים לייצר השפעה חיובית ממוקדת על ידי שימוש במנגנונים כלכליים, ודורשים מהחברות לדווח על שהאימפקט הצפוי אכן התקיים. ההבדל בין השקעה מסוג להשקעה אחראית חברתית היא שבסוג השני, לא נדרשת בהכרח השפעה חיובית, אלא רק השפעה שאינה שלילית.

המונח "השקעת אימפקט" נטבע לראשונה בשנת 2007, והראשונים לאמץ אותו היו גופים פילנתרופיים ומשרדים משפחתיים. היום יש מאות קרנות אימפקט עם מגוון תחומי עניין ופילוסופיית השקעה שונות. הם מתמקדות שמגוון של תחומים, כמו אנרגיה ירוקה, משאבי טבע ומים, אך גם בתחומים חברתיים, כמו עוני או חינוך.

 

השקעה אתית

בהשקעה אתית, ההשקעה נבחרת לפי השקפות העולם והערכים של משקיעים אינדיבידואליים. לכן סוג זה מתאים במיוחד למשקיעים פרטיים עם מחויבות אישית כלפי נושאים חברתיים שונים. השקעה אתית יכולה להתבטא גם בשלילת עבודה בתעשיות מסוימות, לדוגמה כאלו המזהמות את הסביבה, או עם חברות שמעורבות בפעולות שליליות, כמו קבלנים שעובדים באזורי מלחמה.

רבים מתבלבלים בין סוג זה לשיטת ההשקעה האחראית חברתית, אבל השיטה השנייה לרוב קובעת רשימה של קווים מנחים לבחירת ההשקעות, בעוד שהראשונה נוטה להתמקד בנושאים ספציפיים וליצור תוצאה יותר מותאמת אישית להשקפות העולם של המשקיעים.

 

דיווח משולש – TBL

השקעה מסוג של דיווח משולש (Triple bottom line), משמעותה השקעה בחברות שדוגלות בדיווחים שנתיים שכוללים את הפן החברתי, הסביבתי והעסקי-כלכלי. זוהי שיטת חשבונאות שמודדת ומדווחת על ביצועי החברה בשלושת התחומים הללו, ועל ידי כך למדוד את ההשפעה והפעילות הכוללת של החברה. זוהי שיטה שנעשית רווחת עם השנים.

לסיכום, השקעות חברתיות הן תחום שמתפתח עם השנים, וכך משנה את עולם הפילנתרופיה. מי שמעוניין לגייס עבור החברה או הארגון שלו את הר הכסף, צריך להבין בתחום ולעקוב אחר השינויים בו.

 

גרף נתונים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram