התפרצות סכיזופרניה בצבא

כידוע, הסביבה הצבאית עשויה להיות סביבה מאוד מלחיצה. הריחוק הבית, המשמעת הצבאית, התנאים הלא נוחים ובמקרים מסוימים – גם סכנת החיים, כל אלו עשויים להוות מקור לקושי רגשי ולאי יציבות. עבור חיילים מסוימים, המתח הוא רב מדי מכדי לשאת והם נקלעים למצוקה נפשית קשה, שלעיתים מתפרצת בצורת הפרעות נפשיות. החייל רשאי לתבוע את משרד הביטחון במקרים בהם הוא חש שהשירות הצבאי הוא מקור קשייו הבריאותיים, ובכך לקבל קצבת נכות שתסייע לו לחיות את חייו במצבו הנוכחי.

 

מהי סכיזופרניה?

סכיזופרניה (שסעת) היא הפרעה נפשית, שמתאפיינת בהזיות, פחדים, פרנואידיות ועוד. הלוקה בה לעיתים חווה מצב תודעתי מבולבל ומערער, ולעיתים רבות מתקשה להבחין בין מציאות לאשליה. ישנן מחלוקות בנוגע לגורמים לסכיזופרניה, אך העמדה המקובלת היא שמקור המחלה הוא גנטי. עם זאת, יש עמדות הטוענות כי מתח נפשי וטראומות הם גורמים אפשריים להתפרצות המחלה, ובפרט כאשר האדם הוא בעל רגישות גבוהה מהרגיל.

עם השנים התגברה התופעה בה חיילים דורשים פיצויים ממשרד הביטחון על כך שבמהלך או עקב השירות הצבאי התפרצה אצלם הפרעה נפשית. התפיסה כי יש קשר סיבתי בין קושי או אירוע חריג בשירות הצבאי לבין ההפרעה הנפשית נהייתה יותר מקובלת, ובהתאם מובילה לכך שחיילים רבים זוכים לאחוזי נכות, פיצויים כספיים והכרה בהיותם נכי צה"ל. מעת לעת, גם חיילים שאובחנו בסכיזופרניה בעת שירותם הצבאי או בעקבותיו, זוכים לתגמולים.

 

הליך תביעת משרד הביטחון

חייל, שחש כי הוא חווה פגיעה נפשית כתוצאה משירותו הצבאי, יכול להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. בתביעתו עליו להראות קשר סיבתי הדוק בין שירותו הצבאי לבין ההפרעה הנפשית שהתפרצה. לכן, החייל צריך להוכיח בתביעתו מספר דברים: ראשית, עליו להוכיח כי הסביבה בה שהה בשירותו הצבאית אכן היוותה עבורו מקום למצוקה נפשית רבה והיוותה 'טריגר' להתפרצות המחלה. שנית, עליו להוכיח כי אכן שירותו הצבאי הוא הגורם להתפרצות המחלה, ולא מדובר במחלה שלקה בה טרם שירותו. שלישית, עליו להציג כי אכן הוא חווה קשיים נפשיים ניכרים המעיבים על התנהלות חייו התקינה ומצדיקים פיצויים.

חשוב לדעת, משרד הביטחון מכיר בכך שאין צורך במקרה ספציפי שיהווה טריגר להתפרצות המחלה, והוא עשוי להכיר בקושי כללי במהלך השירות כגורם לסכיזופרניה. ישנה הבנה כי קושי נפשי הוא סובייקטיבי ולכן אין דרישה כי הקושי בו נתקל החייל הוא חריג במיוחד.

הוכחת הקשר הסיבתי בין התפרצות הסכיזופרניה לשירות הצבאי עשויה להיות בעייתית, גם בגלל אופי ההפרעה וגם בגלל הדרישה לזהות את תחילת המחלה וסיבותיה. אם אתם חשים שאתם זכאים לפיצויים בעקבות הפרעה נפשית שהתפתחה במהלך או בעקבות השירות הצבאי, אל תהססו לפנות אלינו, גם אם אינכם בטוחים. עורכי הדין משרד הביטחון המנוסים שלנו יסייעו לכם בהכרת זכויותיכם ובעתירה לגורמים הרלוונטיים.

מחלה נפשית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram