ארבעה שלבים להצעת קרקעות למכירה

תחום הנדל״ן בארץ ממשיך להוכיח את עצמו כאחד מאפיקי ההשקעה היציבים והמניבים.  מחירי הנדל״ן עולים באופן תדיר ובהסתכלות ארוכת טווח מדובר בעסקאות אשר יכולות להפיק רווח רב. אז מה הם השלבים בהצעת קרקע למכירה? מה חשוב לדעת לפני שמתחילים את התהליך וממה כדאי להיזהר? על כך בכתבה הבאה.

 

השלב הראשון – מה אנחנו מחפשים?

ההפרדה הברורה ביותר בין ייעוד הקרקע היא סוג הנכס הבנוי עליה – נכס למגורים או נכס מסחרי. בשני המקרים מדובר בנכסים מניבים אך אופי העסקאות בהן הוא שונה. בעוד במקרה של נכס מסחרי, הנכס עצמו נשאר בידי הבעלים והוא רק מושכר לחברות שונות שיעשו בו שימוש, במקרה של נכס למגורים, במקרים רבים הדיירים מעוניין לרכוש את הנכס על מנת לספק לעצמם ביטחון. מכירת הנכס תספק רווח גדול ומהיר בעוד השכרתו יכולה לספק רווח לטווח הארוך אך לעיתים גם הנכס עשוי לאבד מערכו מסיבות שונות. על כן, לפני שניגשים לקנות קרקע למכירה, יש לוודא שהיא מתאימה לסוג הנכס שאתם מייעדים לה.

 

השלב השני – של מי הקרקע הזו בכלל?

באופן חריג, במדינת ישראל מעל 90 אחוז משטחי הקרקע נמצאים בידי המדינה. המשמעות היא ששטחים אלו לא יכולים לעבור לבעלות פרטית אלא רק להיות מוחזקים בעסקאות של חכירת הקרקע לטווח זמן מסוים. כמו כן, במקרים רבים המדינה שומרת לעצמה את הזכות להפקיע את הקרקע מהחוכר עבור צרכים מסוימים. על כן, מאוד לא משתלם לרכוש קרקע ממנהל מקרקעי ישראל אלא רק קרקע מבעלות פרטית אשר תבטיח את בעלותכם על הקרקע לאורך זמן ולפי רצונכם.

 

השלב השלישי – קרקע חקלאית לעומת קרקע לבנייה

הבדל חשוב נוסף בין הקרקעות בארץ הוא ייעוד הקרקע בהתאם לתוכניות המתאר של הרשויות המקומיות והועדה לתכנון ולבניה. קרקע חקלאית היא קרקע שלא ניתן להשתמש בה לבניה עד אשר תופשר על ידי הרשות המקומית האמונה עליה. תהליך ההפשרה עשוי לקחת זמן רב ואין ערובה לכך שאכן יקרה. על כן, מחירם של קרקעות חקלאיות הוא נמוך הרבה יותר. עם זאת, הרווח שניתן לגרוף מרכישת קרקע חקלאית ומכירתה לאחר שהופשרה ונבנה בה נכס הוא גבוה ביותר.

 

השלב הרביעי – היכרות עם מאפייני הקרקע והגורמים בתהליך

השלב הבא בתהליך הוא בחינה מדוקדקת של הקרקע עצמה. איפה היא נמצאת? מה נמצא בקרבתה – אזורי מגורים, מסחר, תעשיה או שטחים חקלאים. האם יש עליה בניה לא חוקית או שהיא מוגדרת כשטח עם עתיקות. בנוסף, חשוב לבדוק מה ייעוד הקרקע כפי שהוא מופיע בתוכנית המתאר. האם ניתן לבנות עליה לגובה רב או רק קומה או שתיים? את הבדיקות האלו כמובן מומלץ לבצע באמצעות אנשי מקצוע מתחום הנדל״ן אשר יוכלו לסייע במציאת הנתונים המדויקים והאמינים ובכך לאפשר קבלת החלטה מושכלת ומשתלמת.

היכנסו לאתר למידע נוסף: https://orotbdorot.co.il.

נכס למכירה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram